ŁUKTA wieś gminna położona na malowniczym obszarze Mazur Zachodnich w powiecie ostródzkim w województwie warmińsko-mazurskim. Założona została w pierwszej połowie XIV wieku przez rycerzy krzyżackich. Początkowo nosiła nazwę Lukte albo Lucten, a w czasach późniejszych Locken. W języku Prusów, dawnych mieszkańców tej ziemi, słowo „luktis” znaczyło tyle co „trzcina”. Rzeczka, która płynie przez miejscowość, nosiła w 1340 roku nazwę Lukte, a jej brzegi w czasach, gdy wieś otrzymała swoją nazwę, porośnięte były właśnie trzciną wodną. Jeszcze dziś w języku litewskim „lukstas” znaczy roślinę błotną, a w łotewskim „luksts” to wilgotna błotnista łąka.
W 1414 r., podczas polsko-krzyżackiej tzw. „wojny głodowej”, wieś poniosła znaczne szkody. Spłonęły wówczas 4 karczmy, młyn i 12 gospodarstw. W czasie wojny trzynastoletniej również została znacznie zniszczona. W 1454 r. stacjonowali w Łukcie zaciężni czescy w służbie Zakonu. W połowie XVI wieku we wsi były dwie karczmy, kuźnia i młyn. Pod koniec XVI wieku istniały tu już 4 karczmy oraz szkoła i cegielnia. W 1630 r. spłonęły tartak i młyn. Od 1706 r. w Łukcie odbywały się stałe jarmarki końskie. W latach 1709-1710 wieś dotknęła epidemia dżumy, na skutek której zmarła duża część jej mieszkańców. W 1783 r. Łukta była wsią królewską liczącą 33 dymy. W latach 1806-1807 Łukta została spustoszona przez stacjonujące tam wojska francuskie. Po wojnach napoleońskich, w okolicznych lasach grasował rozbójnik Tomlack ze swoją kilkuosobową bandą, którą zlikwidowano po interwencji wojska z Ostródy. Pamiątką tych wydarzeń jest nazwa leśniczówki Tomlak leżącej na północ od Łukty. Po 1945 r. Łukta została wsią gminną.
Łukta leży w odległości 18 km od Morąga i 20 km od Ostródy. Przez wieś prowadzą drogi wojewódzkie nr 527 Olsztyn – Morąg, 530 Ostróda – Dobre Miasto oraz 531 Łukta – Podlejki z odgałęzieniami w tej miejscowości do Ostródy, Olsztynka i Olsztyna. W herbie miejscowości jest 5 pałek wodnych, które symbolizują drogi z niej wychodzące.
Specjalność Wioski Lipowych Skrzatów
ZAPRASZAMY DO WIOSKI LIPOWYCH SKRZATÓW !!!!
Możliwość ustalenia indywidualnego pobytu w wiosce dla osób indywidualnych oraz grup.
Kontakt:
Fundacja Rozwoju Regionu Łukta
ul. Mazurska 30, 14-105 Łukta
tel. 89 647 52 50
e-mail: m.lemanowicz@frrl.org.pl
Maria Lemanowicz – Specjalista ds. administracyjnych i rozwoju regionu